O nás

Za myšlenkou projektu stojí spolky Prostor pro rozvojJugendwerk a Landesfilmdienst Sachsen a organizace JUKON a Mediální centrum pro mládež T1, které navázaly česko-německou spolupráci za účelem rozvoje přeshraničního porozumění a podpory bilaterální spolupráce v oblasti vzdělávání. Na základě tohoto partnerství jsme odhodláni přátelsky a úzce spolupracovat a vést dialog společných zájmů a tím tak upevňovat oboustrannou důvěru a výměnu mezi oběmi zeměmi.

Prostor pro rozvoj, z.s. (Česká republika)

Vzdělávání dětí, mládeže a dospělých – kdy, když ne teď?

Našemu spolku dala život myšlenka vytvořit prostor pro rozvoj, ve kterém mají lidé příležitost poznat vlastní potenciály a talenty a zároveň se jim dostane podpory na nich pracovat. Naše poslání je postaveno na hodnotách seberealizace, pozitivního myšlení a otevřenosti.  

Prostřednictvím konceptů spolku se snažíme o to, aby vzdělávací aktivity byly přístupné všem zájemcům, a to bez ohledu na jejich sociální a kulturní zázemí. V rámci mimoškolního vzdělávání realizujeme mezinárodní setkání, semináře a webináře pro děti, mládež a dospělé, při kterých podporujeme výměnu zkušeností, vzájemnou inspiraci a porozumění, stejně jako učení se novým věcem a společenské odpovědnosti. Mezinárodním prostředím umožňujeme prohloubení pohledů do jiných kultur a za pomoci interkulturního vzdělávání je vedeme ke vzájemnému respektu a toleranci. Doprovodnými aktivitami spolku jsou pohybové tréninky, kooperativní simulační hry a projektová práce, výuka mediální gramotnosti a realizace jazykových animací. 

Jugendwerk e.V. (Německo)

Rovnocenné příležitosti prostřednictvím společenství. 

Naším úkolem je zprostředkovat dětem a mladým lidem hodnoty nejen německé kultury a demokratického způsobu myšlení a to bez ohledu na jejich národnost a sociální původ. Podporujeme povědomí a schopnost stavět mosty, rozpoznávat příležitosti v rozmanitosti a používat je pro společné mírové soužití.  

Cílem projektové práce spolku Jugendwerk v severním Německu je dát dětem a mladým lidem ze sociálně znevýhodněných struktur (včetně těch se zdravotním postižením) příležitost objevit jejich vlastní nadání a schopnost je dále rozvíjet. Za tímto účelem nabízí Jugendwerk širokou škálu aktivit, do kterých se mohou účastníci zapojit. Na projektovém přístupu je výjimečný způsob propojení a přenechávání odpovědnosti. Mladí lidé, kteří často využívali nabídek, přebírají vedení a organizaci činností prostřednictvím mentoringu a nabídky dalšího vzdělávání za podpory vedení spolku. Tímto způsobem se mladí lidé stanou multiplikátory projektů a na oplátku mají příležitost objevit svůj talent v dovednostech jako jsou organizační schopnosti, vedení týmu a angažovanost. 

JUKON (Česká republika)

 

Mládežnická a kulturní organizace německých menšin v Česku 

Organizace JUKON je přidružena ke Shromáždění německých spolků v České republice, z.s. Již od roku 1999 podporuje řadou mládežnických a kulturních projektů mezikulturní dialog a přispívá tak k česko-německému porozumění a evropskému procesu sjednocování. S mottem „Rozmanitost namísto jednotvárnosti“ přispívá k překonávání nenávisti, rasismu, nacionalismu a diskriminaci a působí napříč menšinami. Vzpomíná na multikulturní dědictví Česka a vytváří atraktivní nabídku pro většinovou společnost.

Landesfilmdienst Sachsen e.V. (Německo)

Oddělení pro média a vzdělávání

LFD je nezisková asociace, celostátně uznávaný poskytovatel bezplatné sociální péče pro mládež a může se ohlédnout za úspěšnou prací od svého založení v roce 1990. Sdružení je založeno na dobrovolném, nadstranickém a nekonfesijním sdružení oddílů, klubů, veřejných institucí a obcí. Hlavními oblastmi práce jsou: mediální výchova v oblasti aktivní a receptivní mediální práce, mediálně podporovaná politická výchova (mobil), práce s filmovou kulturou, pronájem médií z naší mediatéky (zdarma pro vzdělávací média) Práce LFD – Specialist Office for Media and Education byla několikrát oceněna na různých úrovních, včetně: Ceny Saské demokracie za inovaci a další vzdělávání Cena za nejlepší praxi od BMZ Cena za místo rozmanitosti od BMFSFJ Cena za mediální vzdělávání od SLM a tento smysl se dále rozvíjí.

Mediální centrum pro mládež T1 (Něměcko)

Přeshraniční podpora mediálního vzdělávání

Přeshraniční mediální centrum pro mládež T1, se za více než patnáct let své existence stalo klíčovým místem pro podporu mediální vzdělanosti v okrese Tirschenreuth a Horního Falcka. V průběhu let zde mladí lidé a děti společně vytvořili přes sto filmů, mnoho fotografií, komiksů, animovaných (trik) filmů a podcastů, které odrážejí jejich příběhy, zkušenosti a poselství z jejich životů a prostředí. Nejen prostřednictvím školních projektů, workshopů a německo-českých mediálních projektů poskytujeme dětem a mládeži příležitost stát se mediálně gramotnými. Učíme mladé lidi, jak používat média zodpovědně, kriticky a kreativně, což je stále důležitější a v budoucnu bude nezbytné. Velký důraz je kladen i na přeshraniční mediální práci. Spolupráce s českými partnery a realizace německo-českých a česko-německých projektů přináší větší otevřenost, toleranci a chuť spolupracovat mezi oběma zeměmi. Aktivní a kreativní práce s médii podporuje týmového ducha a spojuje lidi bez ohledu na jejich věk, vyznání, pohlaví, náboženství a původ. Prostory mediálního centrumu pro mládež T1 i nově vybudované nahrávací studio se nachází v mládežnické ubytovně Falkenberg a je provozováno okresním svazem mládeže Tirschenreuth.

Přesunout se na začátek